STAFF COUNCIL COMMITTEES 2021
r
Academic Committee
S.No. Name Designation
1. Prof. Rachna Kumar Convener
2. Dr. Rakhi Chauhan IQAC Coodinator
3. Teacher Incharge of All Departments Member
4. Dr. Seema Sahdev Convener, Work Load Committee
Building Committe
1 Chairman Governing Body
2 Treasurer Governing Body
3 Prof. Naina Hasija Principal(chair)
4 Prof. Punita Verma Bursar
5 Prof. Pushpa Bindal Secretary Staff Council
6 Dr. Renu Bala Convener, Sports Committee
7 Prof. Ruchi Tyagi Senior Member, Teaching Staff
8 Dr. Nisha Goyal President Staff Association
9 Prof. Rachna Kumar Convener, Purchase Committee
10 Ms. Karnika Gaur Taneja Librarian
11 Administrative Officer
12 S.O. Admin.
13 S.O. Accounts
Prospectus Committee
1 Dr. Rini Pundir Convener
2 Mr. Sushrut Bhatia Co-Convener, English Version
3 Dr. Mukesh Member for English Version
4 Ms. Sneha Sawai Member for English Version
5 Ms. L. Pavenine Member for English Version
6 Dr. Ezra John Member for English Version
7 Dr. Rashmi Menon Member for English Version
8 Ms.Mamta Sachdeva Member for English Version
9 Dr. Arti singh Co-Convener for Hindi Version(TIC, Hindi Department)
10 All Teachers of Hindi Department For English to Hindi traslation
11 Ms. Gunjan Verma Commerce Representative
12 Ms. Sweety Science Representative
13 Mr. Sushil Malik Member
14 Ms. Reshu Chaudhary Member
15 Ms. Nagma Parveen Member
16 Dr. Sajij Iqbal Member
Admission Committee

As per Staff Council Resolution the Admission Committee will be constituted alphabetically every year.

Time-Table Committee
1 Dr. Anjali Gupta Convener
2 Dr. Anita (Eco), Ms. Sneha Sawai Co-Convener for Commerce & Arts courses
3 Dr. Aprajita Gaur Convener for Science Courses
4 Dr. Reena Jain Co-Convenor for Science Courses
5 Dr. Punam Tyagi Convenor for Sections
6 Dr. Durgesh Kushwaha Member
7 Mr. Hari Krishan Bhardwaj Member
8 Dr. Nishant Verma Member
9 Subathra V Member
Attendance Committee
1 Dr. Indu Chaudhary Convener
2 Dr. Sudha Gulati Co-Convenor
3 Dr. Rajesh Kumar Meena, Dr. Richa Gupta Member (Follow up of shortage of attendance)
4 Dr. Indarpal Singh, Dr. Pummy Yadav Member (Follow up of uploading of attendance)
5 Mr. Sanjay Kumar (Maths), Dr. Shashi Bhushan Member (Follow up of dispersal of letters)
Internal Assesment Committee
1 Current Teacher-in-Charge
2 Ex-Teacher-Incharge
3 Senior most member of each department
Internal Assesment Monitoring and Moderation Committee
1 Principal (Chair)
2 Prof. Pushpa Bindal Convener
3 Dr. Divya Verma Member
4 Dr. Nisha Goyal Member
B.A. Programme Committee
1 Dr. Nivedita Giri Convener
2 Dr. Renu Gupta Co-Convener
3 Dr. Utpal Kumar Member, Political Science
4 Dr. Om Prakash Member, History
5 Dr. Rashmi Chaudhary Member, Economics
6 Dr. Indarpal Singh Member, Mathematics
7 Ms. Rajani Member, Computer Science
8 Dr. Raksha Geeta Member, Hindi
9 Dr. Shashi Bala Member, Sanskrit
10 Ms. Keertika Lotni Member, English
11 Ms. Anuradha Kotiyal Member, Music
12 Mr. Akhilesh Kumar Mishra Member, Geography
13 Dr. Rajni Member, Commerce
Work-Load Committee
1 Dr. Seema Sahdev Convener
2 Dr. Renu Bala Member, Science
3 Dr. Manisha Arora Pandit Member, Science
4 Dr. Manju Sharma Member, Humanities
5 Dr. Garima Prakash Member, Humanities
6 Dr. Rajni Member, Commerce
Sports Committee
1 Dr. Renu Bala Convener
2 Dr. Sunita Sharma Co-convener
3 Ms. Sudha Pandey Member
4 Dr. Anjali Gupta Member
5 Dr. Ranjana Roy Mishra Member
6 Dr. Sandeep Kumar Member
7 Ms. Parthivi Khurana Member
8 Dr. Hemant Raman Ravi Member
9 Mr. Gaurav Kumar Member
10 Dr. Ezra John Member
11 Dr. Sanjay Kumar Singh (hindi) Member
12 Dr. Abhishek Kumar Singh Member
13 Dr. Aravind Kumar Member
Semester & Home Examination

As per staff council resolution the Annual, Semester& Home Examination shall be conducted by the departments alphabetically in reverse order every year.

Library Committee
1 Dr. Anjula Bansal Convener
2 Ms. Arokia Ramya Co-Convener
3 Ms. Karnika Gaur Taneja Librarian
4 Dr. Monika Keisham Member, Sciences
5 Ms. Keertika Lotni Member, Humanities
6 Dr. Nidhi Kapoor Member, Commerce
7 Dr. Ritu Sharma Member
8 Dr. Manila Narzary Member
9 Dr. Mohini Srivastava Member
10 Dr. Garima Prakash Member
11 Ms. Ritu Sharma Member
12 Ms. Gunjan Verma Member
13 Dr. Anju Gupta Member

All Department In-Charges are ex-officio members of the extended Library Committee

College Provident Fund Committee
1 Principal Chair
2 Bursar
3 Prof. Ruchi Tyagi Rep. Teaching Staff
4 Mr. Yashpal Rep. Non-Teaching Staff
Purchase Committee
1 Bursar, Ex-officio
2 Prof. Rachna Kumar Convener
3 Dr. Vandana Gupta Co-convener
4 Dr. Indu Chaudhary Member
5 Dr. Sunita Mangla Member
6 Dr. Aprajita Gaur Member
7 Dr. Tarkeshwar Member
8 Ms. Isha Verma Member
9 Ms. Neelam Bareja Member
10 Dr. Rajni Member
Verification Committee
1 Dr. Seema Sahdev Overall Convener
2 Dr. Punita Verma Bursar
Documents Verification And Processing
3 Dr. Renu Bala Chemistry, Zoology and Botany
4 Dr. Shanuja Beri Physics, Computer Science and Mathematics
5 Dr. Shilpika Bali Physical Verification
6 Ms. Anshu Chotani Geography and Music
7 Dr. Sangita Dhal Journalism and Web Designing
8 Dr. Seema Sahdev office and Cyber Centre
9 Dr. Seema Gupta Sports and Library
10 Dr. Deepak Yadav & Dr. Alka Chaturvedi Physics, Computer Science and Mathematics
11 Dr. Kanchan Batra & Dr. P.P.Saini Chemistry, Zoology and Botany
Fee Concession and Scholarship/ Students’ Welfare Committee
1 Dr. Sudha Gulati Convener
2 Ms. Neelam Bareja Co-convener
3 Ms. Sweety Member
4 Dr. Manju Lata Member
5 Ms. Anuradha Kotiyal Member
6 Dr. Remya Krishnan Member
7 Mr. Gaurav kumar Member
8 Dr. Anita (Eco) Member
9 Ms. Sonia Kamboj National Scholarship Portal-Nodal Officer
10 Dr. Vandana Rani Prime Minister Special Scholarship Scheme- Nodal Officer
Gandhi Study Circle
1 Dr. Sangita Dhal Convener
2 Ms. Keertika Lotni Co-convener
3 Dr. Kapil Mohan Saini Member
4 Dr. Shweta Gupta Member
5 Dr. Raksha Geeta Member
6 Ms. Anuradha Kotiyal Member
7 Ms. Sudha Pandey Member
8 Dr. Nutan Pandey Member
9 Ms. Phunchok Dolker Member
10 Dr. Om Prakash Member
Proctorial Board / Disciplinary Committee
1 Dr. Chaity Das Convener
2 Dr. Indu Chaudhary Co-Convener
3 Dr. Anjani Kumar Member
4 Dr. Hemant Raman Ravi Member
5 Dr. Anita Tagore Member
6 Dr. Renu Gupta Member
7 Mr. Sanjay Kumar Singh (Hindi) Member
8 Dr. (Mrs.) Mukesh Member
9 Dr. Sanavar Soham Member
10 Dr. Nisha Bakshi Member
11 Dr. Arti Singh Member
12 Dr. Deepak Yadav Member
13 Dr. Ram Sarik Gupta Member
14 Ms. Gunjan Verma Member
15 Dr. Richa (Skt) Member
Students’ Union Advisory Committee
1 Dr. Renu Gupta Convener
2 Dr. Nisha Bakshi Co-Convener
3 Dr. Shanuja Beri Member
4 Ms. Anuradha Kotiyal Member
5 Dr. Swati Aggarwal Member
6 Mr. Gaurav kumar Member
7 Dr. Janhawi Member
8 Dr. Shiv Kumar (Chem) Member
9 Ms. Parthivi Khurana Member
10 Dr. Hemant Raman Ravi Member
11 Dr. Ram Sarik Gupta Member
12 Dr. Mahesh Chand Member
Canteen Committee
1 Dr. Sanavar Soham Convener
2 Dr. Nisha Goyal Co-Convener
3 Dr. Manisha Arora Pandit Member
4 Dr. Anjani Kumar Member
5 Dr. Pankaj Kumar Member
6 Ms. Sonia Kamboj Member
7 Dr. Priyanka Verma Member
8 Dr. Ram Sarik Gupta Member
9 Dr. Manisha Tomar Member
10 Dr. Nutan Pandey Member
11 Dr. Krishna Kumari Member
12 Dr. Sanjay Kumar Singh (Hindi) Member
13 Mr. Suresh Kumar Member
Garden Committee
1 Dr M. Arunjit Singh Convener
2 Dr. Sudesh Bhardwaj Co-Convener
3 Dr. Shweta Gupta Member, Garden 1
4 Ms. Charu Khanna Member, Garden 2
5 Dr. Mamta Tripathi Member, Garden 3
6 Dr. Remya Krishnan Member, Garden 4
7 Prof. Punita Verma Member, Garden 5
8 Dr. Priyanka Verma Member
9 Dr. Monika Keisham Member
10 Dr. Brahma Nand Member
11 Dr. Nutan Pandey Member
12 Dr. Meenakshi Verma Member
Plant Incubation Centre
1 Dr. Sanavar Soham Convener
2 Dr. Mayank Krishna Co-Convener
3 Dr. Nagma Praween Member
4 Dr. Gitika Sonkar Member
5 Dr. Gunjan Verma Member
6 Mr. Sushrut Bhatia Member
7 Dr. Suresh Chand Meena Member
NCC
1 Dr. Arti Singh NCC Incharge
NSS Committee
1 Dr. Alka Chaturvedi NSS Programme Officer
2 Ms. Kavita Sangari Member
3 Dr. Manila Narzary Member
4 Dr. Sunita Sharma Member
5 Dr. Janhawi Member
6 Dr. Aravind Kumar Member
7 Dr. Abhishek Kumar Singh Member
8 Dr. Preeti Yadav Member
9 Ms. Rani Kumari Member
Pravah Mgazine Committee
1 Ms. Monica Zutshi Convener
2 Dr.Manju Sharma Co-convener
3 Dr. Harvinder Kaur Member for Sanskrit
4 Dr. Divya Mishra Member for Sanskrit
5 Ms. Sneha Sawai Member for English
6 Mr. Sushrut Bhatia Member for English
7 Mr. Luv Kush Kumar Member for Hindi
8 Dr. Ritu Sharma Member for Hindi
9 Dr. Mamta Chaurasia Member for Hindi
10 Dr. Mahesh Chand Member for Science
11 Dr. Sanawar Soham Member Photograph Sub Committee
12 Dr. M. Arunjit Singh Member Photograph Sub Committee
13 Dr. K. Vandana Rani Member Photograph Sub Committee
14 Mr. Pawan Kumar Member (software & technical expert)
15 Mr. Gaurav Kumar Member (software & technical expert)
16 Dr. Varsha Singh Member (software & technical expert)
Women Development Centre / Counseling Committee
1 Dr Anita Tagore Convener
2 Dr. Manisha Tomar Co-convener
3 Ms. Madhuri Singh Member
4 Dr. Nutan Pandey Member
5 Dr. Baljeet Kaur Member
6 Dr. Vibha Thakur Member
7 Dr. Mamta Chaurasia Member
8 Dr. Shalini Agarwal Member
9 Ms. Phunchok Dolker Member
10 Ms. Shama Jain Member
11 Ms. Shweta Raj Member
Internal Complaints Committee (ICC)
1 Dr. Sangita Dhal Presiding Officer
2 Dr. Pankaj Kumar Member, Male Teaching
3 Dr. Chaity Das Member, female Teaching
4 1 NGO
5 Ms. Mamta Sachdeva Member, female Non-Teaching
6 Mr. Chander Shekhar Suryavanshi Member, Male Non-Teaching
7 3 students
Yearly Academic Journal
1 Dr. Chaity Das Editor (For English Section)
2 Ms. Shipra Gupta Co-Editor (For English Section)-
3 Dr. Nisha Goyal Editor (For Hindi for Section)
4 Dr. Raksha Geeta Co-Editor (For Hindi Section)
5 Ms. Mamta Chaurasia Member, Hindi
6 Ms. Tanu Sharma Member, English
7 Dr. Desh Raj Member,Sanskrit
8 Dr. Rinku Kaushik Member, Sanskrit/Hindi
9 Dr. Triranjita Srivastava Member, Science
10 Dr. Alka Rani Member, Commerce
11 Dr. Vibha Thakur Member, Hindi
12 Ms. Usha Kumari Pathak Member, Geography
13 Mr. Avneesh Kumar Member, Maths
14 Dr. Ritu Sharma Member, Hindi
Placement and Career Counseling Committee
1 Dr. Indu Choudhary Convener
2 Ms. Komal Mittal Co-convener
3 Dr. Tajender Kumar Member
4 Dr. Janhawi Member
5 Ms. Varsha Member
6 Dr. Sandeep Kumar Member
7 Ms. Shruti Dawar Member
8 Mr. Amrit Anurag Member
9 Dr. Manisha Tomar Member
10 Dr. Ritika Pant Member
11 Ms. Mamta Member
12 Ms. Tanu Sharma Member
13 Mr. Suresh Kumar Member
ECA Committee
1 Ms. Anshu Chotani Coordinator
2 Ms. Anju Rattan Co-Coordinator
3 Dr. Tajender Kumar Member
4 Dr. Mohd. Nadeem Member
5 Dr. Rashmi Chaudhary Member
Alumni Committee
1 Dr. Seema Gupta Convener
2 Ms. Neelam Bareja Co-convener(Alumni)
3 Dr. Vineeta Meena Co-convener(Students progression)
4 Dr. Monika Keisham Member
5 Dr. Meenakshi Verma Member
6 Ms. Subathra V. Member
7 Ms. Arokia Ramya Member
8 Ms. Pummy Yadav Member
9 Ms. D.A. Esther Member
10 Ms. Shalini Shikha Member
11 Ms. Aditi Chowdhary Member
12 Dr. Vibha Thakur Member
13 Ms. Bharti Member
14 Ms. Garima Gaur Member
15 Dr. Triranjita Srivastava Member
16 Dr. Savita Sharma Member
17 Ms. Sudha Pandey Member
18 Dr.Manju Lata Member
19 Dr. Jahanwi Member
19 Alumni Members
Lab Development / Equipment Committee
1 Dr. Aprajita Gaur Convener
2 Prof. Rachana Kumar Co-convener
3 TICs of relevant departments
4 Dr. Upasana Issar Member
5 Dr. Swati Agarwal Member
6 IQAC representative
Add-on-Courses Committee
1 Dr. Nidhi Kapoor Convener
2 Ms. Charu Khanna Chinese
3 Ms. Sonia Kamboj French
4 Dr. Seema Sahdev Travel and Tourism
5 Dr. Chaity Das Communication Skills & Personality Development
6 Dr. Meena Charanda Coordinator Journalism – Film & TV Production, Direction
7 Dr.Vineeta Meena Photojournalism
8 Dr. Nisha Bakshi Member
9 Dr. Deepak Yadav Member
10 Ms. Gunjan Verma Member
11 Dr. Alka Chaturvedi Member
12 Mr. Suresh Kumar Member
Management Information System Committee
1 Dr. Nidhi Arora Convener
2 Dr. Pankaj Kumar Co-Convener
3 Dr. Reena Jain Co-Convener(System Development)
4 Dr. Triranjita Srivastava, Dr. Nishant Verma Co-Convener(Data Collection)
5 Dr. Prem Pal Singh, Mr. Ankur Anand Co-Convener (Categorization and Software Development)
6 Dr. Tarkeshwar Representative IQAC
7 Mr. Jatinder, Mr. Gaurav, Mr. Jatin Member, Admin Officer
8 Mr. Sanjay, Ms. Bharti Member, Accounts Office
9 Ms. Arokia Ramya Member, Computer Science
10 Ms. Sonia Kamboj Member, Commerce
11 Dr. Rajesh Meena Member, Chemistry
12 Dr. Richa Gupta Member, Economics
13 Ms. Shipra Gupta Member, English
14 Dr. Avijit Mahala Member, Geography
15 Mr. Tajender Kumar Member, Mathematics
16 Dr. Savita Sharma Member, Physics
17 Ms. Geetika Sonkar Member, EVS
18 Dr. Pawan Kumar Member, Botany
19 Mr. Tsering Punchok Member, History
20 Mr. Brahma Nand Member, Hindi
21 Dr. Ezra John Member, Journalism
22 Dr. Deepak Yadav Member, Pol. Sc.
23 Dr. Divya Mishra Member, Sanskrit
24 Dr. Mamta Tripathi Member, Zoology
25 Mr. Rajeev Kumar Rai Member, B.Voc.
Equal Opportunity Cell
1 Dr. Meena Charanda Convener
2 Dr. P. P. Saini Co-convener
3 Ms. Karnika Gaur Taneja Member
4 Dr. Manisha Tomar Member
5 Dr Anju Gupta Member
6 Ms. Aakansha Sharma Member
Anti-Tobacco Committee
1 Dr. Monika Bassi Convener
2 Dr. Manisha Arora Pandit Co-convener
3 Dr. Tarkeshwar Co-convener
4 Dr. Priya Singh Member
5 Ms. D.A. Esther Member
Research Committee
1 Dr. Varsha Singh Convener
2 Dr. Shanuja Beri Co-Convener
3 Representative IQAC
4 Dr. Ram Sarik Gupta Member, History
5 Dr. Ritika Pant Member, Journalism
6 Ms. Madhuri Singh Member, Economics
7 Dr. Usha Kumari Pathak Member, Geography
8 Mr. Hari Krishan Bhardwaj Member, Mathematics
9 Dr. Priya Singh Member, Zoology
10 Ms. Aakansha Sharma Member, Zoology
11 Mr. Ankur Anand Member, Physics
12 Ms. Varsha Member, Physics
13 Dr. Priyanka Verma Member, Botany
14 Dr. Priyabala Singh Member, Pol. Science
15 Dr. Swati Aggarwal Member, Chemistry
16 Dr. Rinku Kaushik Member, Sanskrit
17 Dr. Rajni Member, Commerce
18 Dr. Ritu Sharma Member, Hindi
19 Dr. Mamta Chaurasia Member, Hindi
20 Dr. Renu Gupta Member, Music
21 Dr. Sunita Sharma Member,Physical Education
22 Ms. Arokia Ramya Member, Computer Science
23 Mr. Rajeev Kumar Rai Member, B.Voc.
24 Mr. Sushrut Bhatia Member, English
25 Ms. Vani M. Pyarilal Member, English
Research Projects Fund Allocation Committee
1 Prof. Ruchi Tyagi Convener
2 Dr. Anjali Bansal (Gupta) Co-convener
3 IQAC Coordinator Ex-Officio member
4 Dr. Sunita Mangla Member
5 Dr. Shanuja Beri Member
6 Dr. Pankaj Kumar Member
7 Dr. Nivedita Giri Member
8 Dr. Tarkeshwar Member
CCL Committee
1 Dr. Aprajita Gaur Convener
2 Prof. Pushpa Bindal Co-convener
3 Dr. Sudha Gulati Member
4 Ms. Charu Khanna Member
5 Dr. Nisha Goyal Member
PTSI Committee
1 Dr. Alka Chaturvedi Convener
2 Dr. Nidhi Kapoor Co-convener
3 Dr. Pratibha Thakur Member
4 Dr. Priyanka Verma Member
5 Ms. Rajani Member
6 Mr. Manoj Kumar Member
7 Ms. Shashi Shekhar Member
8 Mr. Phunchok Dolker Member
9 Dr. Mohini Srivastava Member
Student Grievances Redressal Cell
1 Dr. Chaity Das Convener
2 Dr. Vandana Rani Co-convener
3 Ms. Anju Rattan Member
4 Dr. Kalpana Kumari Member
5 Dr. Seema Gupta Member
6 Dr. Renu Bala Member
7 Mr. Nitin Malhotra Member
Anti-Ragging Committee
1 Dr. Punam Sachdeva Convener
2 Dr Monika Bassi Co-convener
3 Dr. Mazhar Ali Member
4 Dr. Komal Mittal Member
5 Dr. Geeta Chauhan Member
B.Voc Committee
1 Dr Pankaj Kumar Coordinator
2 Mr. Rajeev Kumar Rai Deputy Coordinator
NIRF(National Institutional Ranking Framework) Committee
1 Dr. Sunita Mangla Convener
2 Dr. Divya Verma Co-convener
3 Representative IQAC Member
4 AO Member
5 SO Admin Member
6 SO Accounts Member
7 Ms. Kanishka Member, Computer Science
8 Ms. Shweta Raj Member, Commerce
9 Mr. Sajid Iqbal Member, Chemistry
10 Mr. Rohit Member, Economics
11 Ms. Shama Jain Member, English
12 Dr. Geeta Kumari Member, Geography
13 Mr. Ankur Anand Member, Physics
14 Ms. Geetika Sonkar Member, EVS
15 Dr. Pratibha Thakur Member, Botany
16 Mr. Aditi Chowdhary Member, History
17 Mr. Suresh Chand Meena Member, Hindi
18 Ms. Mamta Member, Journalism
19 Mr. Mohd. Nadeem Member, Mathematics
20 Dr. Seema Mathur Member, Pol. Sc.
21 Dr. Desh Raj Member, Sanskrit
22 Dr. Rani Kumari Member, Zoology
23 Mr. Rajeev Kumar Rai Member, B.Voc.
AISHE (All India Survey of Higher Education) Committee
1 Dr. Deepak Yadav Convener
2 Dr. Ranjana Roy Mishra Co-convener
3 AO Member
4 SO, Admin Member
5 SO, Accts Member
6 Dr. Priya Singh Member
7 Dr. Luvkush Kumar Member
Dr B R Ambedkar Study Centre
1 Dr. Meena Charanda Convener
2 Ms. Gunjan Verma Co-convener
3 Dr. Monika Bassi Member
4 Dr. Seema Mathur Member
5 Dr. Manisha Tomar Member
6 Ms. Ritu Sharma (Pol Sc) Member
7 Dr. Sanjay Kumar Singh(hindi) Member
8 Dr. Abhishek Kumar Singh Member
9 Dr. Mamta Chaurasia Member
SC/ST/OBC Cell
1 Dr. Vandana Rani Convener
2 Dr. Rajesh Kumar Meena Co-convener
3 Liaison Officer SC/ST (Ex-Officio) Member
4 Liaison Officer OBC (Ex-Officio) Member
IBSD Centre
1 Dr. M. Arunjit Singh Convener
2 Dr. Sanavar Soham Co-convener
3 Dr. Shanuja Beri Member
4 Dr. Manila Narzary Member
5 Dr. Mayanglambam Rojina Devi Member
6 Mr. Sanjay Kumar (Maths) Member
7 Kanchan Batra Member
Entrepreneurship, Skill Development and Innovation Cell
1 Dr. Nisha Bakshi Convener
2 Dr. Pankaj Kumar, Ms. Isha Verma Co-convener
3 Mr. Rajeev Kumar Rai Member
4 Dr. Pawan Kumar Member
5 Dr. Sapna Varshney Member
6 Dr. Geeta Chauhan Member
7 Dr. Ram Sarik Gupta Member
8 Dr. Madhuri Meena Member
9 Dr. Geeta Kumari (Geo) Member
ARIIA Committee
1 Dr. Seema Sahdev Convener
2 Dr. Deepak Yadav Co-convener
3 Dr. Shilpika Bali Mehta Member
4 Ms. Kavita Sangari Member
5 Ms. Neha Singh Member
6 Dr. Shalini Aggarwal Member
7 Ms. Vani M Pyarilal Member
8 Mr. Jitendra Rishideo Member
9 Mr. Amrit Anurag Member
10 Dr. Raksha Geeta Member
11 Dr. Mazhar Ali Member
12 Ms. Madhuri Meena Member
13 Dr. Avijit Mahala Member
14 Dr. Geetika Sonkar Member
15 Mr. Rohit Member
>16 Dr. Mayank Krishna Member
17 Dr. Vibha Thakur Member
18 Mr. Akhilesh Kumar Mishra Member
19 AO Member
20 S.O. Admin Member
21 S.O.Accounts Member
Programme specific Section Committee
1 Dr. Renu Gupta Convener
2 Dr. Renu Gupta Co-convener(B.A. Programme)
3Dr. Nisha Goyal Co-convener(Honours)
4 Ms. Anju Rattan Co-convener(Generic)
5 Dr. Sushil Malik Member
6 Ms. Rajani Member
7 Ms. Monica Zutshi Member
8 Dr. Alka Chaturvedi Member
Committee for Wi-Fi and Cyber Center
1 Dr. Vandana Gupta Convener
2 Ms. Karnika Gaur Taneja Co-convener
3 Ms. Neha Singh Co-convener Wi-Fi
4 Mr. Sushil Malik Member Wi-Fi
5 Dr. M. Rojina Devi Member Wi-Fi
6 Ms. Mamta Sachdeva Member Wifi non-teaching
8 Mr. Yashasvi Member Wifi non-teaching
8 Mr. Jagdish Member Wifi non-teaching
9 Dr. Nidhi Kapoor Co-convener, Cyber Centre
10 Dr. Sapna Varshney Member
11 Ms. Rani Kumari Member
12 Mr. Vinay Bhushan Member Cyber Center non-teaching
13 Mr. Sheesh Kumar Member Cyber Center non-teaching
14 Mr. Hemant Nanda Caretaker
Website Committee
1 Dr. Vandana Gupta Convener
2 Ms. Karnika Gaur Taneja Co-convener
3 Ms. Arokia Ramya Member
4 Ms. Reshu Chaudhary Member
5 Ms. Bharti Member
6 Mr. Vinay Bhushan Member, Non-teaching
7 Ms. Asha Khantwal Member, Non-teaching
8 Mr. Sheesh Kumar Member, Non-teaching
Northeastern, Outstation and Foreign Students Cell
1 Dr. Manila Narzary Convener(Northeastern students)
2 Ms. L Pavenine Co-convener, (Northeastern students)
3 Dr. Priyabala Singh Convenor (Outstation and Foreign Students)
4 Ms. Reshu Chaudhary Co-Convenor (Outstation and Foreign Students)
5 Dr. Richa Sharma Member
6 Dr. Pratibha Thakur Member
7 Ms. D.A. Esther Member
8 Ms. Phunchok Dolker Member
9 Ms. Shama Jain Member
Waste Management, e-waste and Write-off committee
1 Dr. Renu Bala Coordinator
2 Dr. M. Arunjit Singh Convener Solid Waste
3 Dr. Geeta Chauhan Member Solid Waste
4 Dr. Nidhi Arora Convener e-Waste
5 Ms. Madhuri Singh Member e-Waste
6 Ms. Mamta Sachdeva Member, Non-teaching E-waste
7 Shanuja Beri Convener Write-Off
8 Dr. Upasana Issar Member, Write Off
9 Ms. Shalini Shikha Member, Write Off
10 Ms. Madhuri Meena Member, Write Off
11 Mr. Amrit Anurag Member, Write Off
12 Sunita Meena (Pol Sc.) Member, Write Off
13 Mr. Suresh Kumar Member
14 Ms. Neha Dhingra Member
15 Dr. Aravind Kumar Member
16 Dr. Sudesh Bhardwaj Member
17 AO, SO, Caretakers and Librarian Member
Committee for Coaching and Remedial Classes
1 Dr. Utpal Kumar Convener
2 Mr. Gaurav Kumar Co-convener
3 Dr. Indarpal Singh Member
4 Mr. Avneesh Kumar Member
5 Dr. Prem Pal Singh Member
6 Dr. Vibha Thakur Member
6 Dr. Shalini Aggarwal Member
7 Dr. Abhishek Kumar Singh Member
8 Dr. Mazhar Ali Member
Committee for Social Responsibility, Extension Activities & community outreach programmes
1 Dr. Indu Choudhary convener
2 Ms. Sonia Kamboj Co-Convenor for community outreach
3 Dr. Indarpal Singh Co-Convenor for Social Responsibility - Extension Activities
4 Dr. Punam Tyagi Co-Convenor for Social Responsibility
5 Ms. Shruti Dawar Member, Social Responsibility
6 Ms. Tanu Sharma Member, Extension Activities
7 Ms. Sneha Sawai Member, community outreach
8 Ms. Madhuri Singh Member
9 Ms. Bharti Member
Committee for Budget Estimate, Allocation and Expenditure
1 Principal Chair
2 Dr. Punam Sachdeva Convenor
3 Prof. Punita Verma Bursar
4 Dr. Rakhee Chauhan IQAC Coordinatorr
5 Dr. Seema Gupta Senior Faculty member from Sciences
6 Prof. Ruchi Tyagi Senior Faculty member from Humanities
7 Dr. Nidhi Kapoor Senior Faculty member from Commerce
8 AO Member
9 SO Acocounts Member
Committee for Feedback & Students Satisfaction Survey
1 Dr. Shilpika Bali Mehta Coordinator
2 Dr. Swati Aggarwal Co-Coordinator
3 Dr. Sajid Iqbal Member
4 Dr. Durgesh Kushwaha Member
5 Mr. Hari Krishan Bhardwaj Member
6 Dr. Richa (Skt) Member
7 Dr. Varsha Singh Representative IQAC
8 Dr. Rashmi Chaudhary Convener for Student Feedback & Students Satisfaction Survey
a Dr. Sudha Gulati Co-Convener for Science Students
b Dr. Priyabala Co-convener for Humanities Students
c Dr. Rajni Co-Convener for Commerce Students
d Ms. Garima Gaur Member
e Dr. Indarpal Singh Member
f Dr. Avneesh Kumar Member
g Dr. Naghma Praveen Member
h Dr. M. Rojina Devi Member
i Dr. Shashi Bala Member
j Dr. Aravind Kumar Member
k Mr. Rohit Member
l Mr. Tajender Kumar Member
m Mr. Shruti Dawar Member
9 Dr. Kalpana Kumari Convenor for Teachers Feedback
a Ms. Sonia Kamboj Co-Convenor for Teachers Feedback
b Dr. Priyanka Verma Member
c Dr. Monika Keisham Member
d Ms. Subhadra V. Member
e Ms. Anshula, Ms. Kanishka Member, from science courses
f Dr. Krishna Kumari, Mr. Tsering Punchok Member
g Dr. Remya Krishnan Member
10 Ms. Alka Rani Convenor for Non-Teaching Staff Feedback
a Dr. Rajesh Kumar Meena Co-Convener Non-Teaching Staff Feedback
b Dr. Baljeet Kaur Member
c Dr. Preeti Yadav Member
d Ms. Sunita Meena (Pol Sc) Member
e Dr. Shiv Kumar (skt) Member
11 Dr. Seema Gupta Convener of Alumni Committee for Alumni Feedback
a Dr. Neelam Bareja Co-Convener of Alumni Committee for Alumni Feedback
12 Dr. Alka Chaturvedi Convener of PTSI Committee for Parents Feedback
a Dr. Nidhi Kapoor Co-Convener of PTSI Committee for Parents Feedback
13 Dr. P P Saini Convener of EOC Committee for Divyangjan Feedback
a Dr. Anjani Kumar Co-Convener of EOC Committee for Divyangjan Feedback
General Assembly of Students
1 Ms. Sonia Kamboj Coordinator
a Dr. Shiv Kumar (Skt) Member
2 Committee for III Year Students
a Ms. Alka Rani Convener
b Dr. Remya Krishnan Co-Convenor (Report preparation)
c Dr. Rashmi Menon Convener (Follow up of grievances)
3 Committee for II Year Students
a Dr. Vandana Rani Convener
b Ms.Anuradha Kotiyal Co-Convenor (Report preparation)
c Ms. Anshula Convener (Follow up of grievances)
3 Committee for I Year Students
a Dr. Harvinder Kaur Convener
b Dr. Dr. Swati Aggarwal Co-Convenor (Report preparation)
c Dr. Utpal Kumar Convener (Follow up of grievances)
Committee for Development of E-Content
1 Dr. Shilpika Bali Mehta Convener
2 Dr. Savita Sharma Co-convener
3 Dr. Pawan Kumar Member
4 Dr. Upasana Issar Member
5 Ms. Tanu Sharma Member
6 Ms. Parthivi Khurana Member
7 Dr. K. Vandana Rani Member
8 Ms. Reshu Chaudhary Member
9 Dr. Manisha Tomar Member
10 Dr. Vibha Thakur Member
11 Ms. Mamta (Jorn) Member
12 Ms. Neha Dhingra Member
Committee for Collaboration, Exchange Programmes, Consultancy & Internship
1 Prof. Punita Verma Convener
2 Dr. Anjali Gupta Co-convener
3 Dr. Rashmi Chaudhary Member, Economics
4 Mr. Rohit Member, Economics
5 Dr. Priya Singh Member, Zoology
6 Dr. Rani Kumari Member, Zoology
7 Dr. Jahnvi Ojha Member, Zoology
8 Dr. Mayanglambam Rojina Devi Member, Zoology
9 Dr. Priyanka Verma Member, Botany
10 Dr. Remya Member, Botany
11 Dr. Geetika Sonkar Member,Environmental Science
12 Dr. Mayank Krishna Member, Environmental Science
13 Mr. Shiv Kumar Member, Chemistry
14 Dr. Kapil Mohan Saini Member, Chemistry
15 Dr. Shweta Gupta Member, Chemistry
16 Dr. Triranjita Srivastava Member, Physics
17 Dr. Raksha Geeta Member, Hindi
18 Ms. Shipra Member, English
19 Dr. Geeta Chauhan Member, Commerce
20 Mr. Jitendra Rishideo Member, Geography
21 Dr. Ram Sarik Gupta Member, History
22 Mr. Shashi Shekhar Member, English
23 Dr. Shashi Bhushan Member, Geography
24 Dr. Ezra John Member, Journalism
25 Dr. Richa Member, Sanskrit
26 Mr. Pawan Kumar Member for DBT scheme proposal preparation- Botany
27 Dr. Shanuja Beri Member for DBT scheme proposal preparation - Zoology
28 Dr. Savita Sharma Member for DBT scheme proposal preparation - physics
Committee for Medical Facilities, Health Care and Fitness including medical bills
1 Dr. Kanchan Batra Coordinator
2 Dr. Indu Chaudhary Member
3 Dr. Divya Verma Member
4 Dr. Renu Bala Member
5 Dr. Punam Tyagi Member
Committee for Value-Added Courses
1 Dr. Rini Pundir Convener
2 Dr. Rajesh Kumar Meena Co-Convener
3 Mr. Amrit Anurag Member
4 Ms. Mamta (Journ) Member
5 Representative IQAC Member
Twitter handle of college
1 Ms. Sweety Nodal Officer
2 Mr. Manoj Kumar Member
3 Ms. Reshu Chaudhary Member
4 Mr. Vinay Member
Facebook and Youtube College Account Committee
1 Ms. Sweety Convener
2 Mr. Ankur Anand Co-convener
3 Mr. Manoj Kumar Member
4 Ms. Neha Singh Member
5 Dr. Sapna Varshney Member
6 Ms. Anshula Member
7 Ms. Kanishka Member
8 Dr. Sushil Malik Member
9 Ms. Reshu Chaudhary Member
10 Ms. Asha Khantwal Member
Repository Committeee
1 Dr. Nidhi Arora Convener
2 Ms. Ritika Pant Co-convener
3 Ms. Ritika Pant Member
4 Ms. Garima Gaur Member
5 Teacher Incharges of all departments Member